Badanie wody na Legionellę

Badanie wody na obecność bakterii Legionella jest bardzo ważnym badaniem, które muszą wykonywać między innymi właściciele hoteli. Jest to regulowane prawnie i każdy właściciel hotelu ma obowiązek przeprowadzać takie badanie regularnie. Dlatego niezwykle ważne jest aby wybrać odpowiednią firmę, która wykona takie badanie dokładnie i przedstawi precyzyjne wyniki. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu trochę informacji na temat samej bakterii, jak również na temat samego badania i zwalczania tej nieprzyjemniej dla naszego zdrowia bakterii. Jest to niejako także kolejny pomysł na swój własny biznes – firma przeprowadzająca badania wody.

Co to jest Legionella?

Jest to dosyć popularna bakteria, która niezwykle licznie występuje przede wszystkim w wodzie, jest ona bardzo bliska naszemu otoczeniu i powinna być eliminowana głównie z takich źródeł wody jak kurki z ciepłą oraz zimną wodą, jak również z dużych zbiorników wodnych, w których przebywają ludzie. Legionella to bakteria, która rozwija się dynamicznie w zakresach temperatur od 25 do 45 stopni. legionellaZostała wyliczona optymalna temperatura, która wpływa bardzo pozytywnie na rozwój tej bakterii w wodzie, w temperaturze 38 stopni ten rozwój następuje najszybciej. Bakterie tą wykryto stosunkowo późno, mianowicie miało to miejsce w roku 76 ubiegłego wieku, kiedy to na jednym ze spotkań zatruli się nią weterani wojenni i skończyło się to dla nich nietypowym zapaleniem płuc. Jak widać jest to dosyć szkodliwa bakteria i może się ona rozwinąć również w instalacjach klimatyzacyjnych oraz wszędzie tam gdzie mamy styczność z wysoką wilgotnością np. na myjniach czy w sitkach od prysznica może się ona umiejscowić i następnie zarazić człowieka.

Jej rozwój następuje w przeciągu tygodnia, duży wpływ na postęp rozwoju ma wcześniej wspomniana temperatura. Jeśli będzie ona zbyt wysoka to negatywnie wpłynie to na rozwój bakterii, która w efekcie zbyt wysokiej temperatury po prostu zginie.

Komu zlecić badanie wody na Legionellę?

Na rynku istnieją firmy specjalizujące się w badaniach wody na obecność legionelli, jedną z najskuteczniejszych tego typu firm jest Laboratorium Aquanet w Poznaniu wykonujący badanie wody w pełnym zakresie, nie tylko pod kątem zawartości legionelli w wodzie. Ich oferta jest kompleksowa, jeśli badanie wykaże jakieś nieprawidłowości wówczas wdrażane jest odpowiednie postępowanie. Jeśli chcielibyśmy zlecić takie badanie wody należy pamiętać o tym, że prawo w pełni reguluje ten proces i wymaga aby pobrane próbki wody pochodziły z określonych miejsc. Przede wszystkim woda do badania musi być pobrana z punktu, który znajduje się w miejscu zasilającym całą wodną instalację, jak również pobranie próbki musi mieć miejsce w najdalszym miejscu instalacji. To tylko dwa podstawowe elementy, o których należy pamiętać by badanie było wiarygodne i zgodne z prawem.

Kiedy już zlecimy badanie wody i zostanie ono wykonane należy wziąć pod uwagę, że na wyniki trzeba będzie poczekać przez kolejnych minimum dziesięć dni, wszystko dlatego iż żeby określić koncentrację Legonelli w wodzie trzeba wykorzystać technikę hodowlaną, trwa to pewien określony czas, którego nie da się skrócić.

Wybierając firmę to badania wody na obecność legionelli należy pamiętać, że jest to bakteria zaliczana jako szkodliwy czynnik biologiczny i znajduje się na liście chorób zakaźnych – tym bardziej trzeba mieć zatem na uwadze to by badanie zostało wykonane w pełni profesjonalnie i dokładnie, tak by dało ono jak najbardziej adekwatne wyniki. W przypadku kiedy zlecenie wychodzi od takiej instytucji publicznej jaką jest np. szpital, w końcowym efekcie w wodzie nie może być ani trochę tej bakterii – w tym wypadku obostrzenia są naprawdę restrykcyjne.

Jak usunąć Legionellę z wody?

Kiedy wyniki badania wody okażą się negatywne i woda będzie zawierała tą bakterię wówczas nie pozostaje nic innego jak wykorzystać którąś z technik, dzięki której ją usuniemy z wody. Jest ich kilka:

  • Możemy zastosować tzw. hiperchlorowanie
  • Możemy usunąć przy pomocy nadtlenku wodoru
  • Wykorzystując promienie ultrafioletowe lub dwutlenek chloru
  • Można również usunąć tą bakterię poprzez szok termiczny

Każda z tych metod jest równie skuteczne. Czasami wystarczy tylko podgrzać wodę do wyższej temperatury. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej temperatury powyżej 70 stopni zabijają pałeczki legionelli. W basenach stosowany jest chlor, po to aby zapobiec pojawieniu się bakterii w , nie zawsze jednak ta metoda skutkuje i mimo wszystko trzeba wtedy skorzystać z firmy, która oczyści nam wodę.

Leave a comment

Your email address will not be published.