Czy psycholog pomoże w nieśmiałości?

Nieśmiałość to wbrew pozorom bardzo poważny problem, który dotyczy dużej części społeczeństwa dotyka różne osoby bez względu na wiek, płeć czy stanowisko.

Nie ulega wątpliwości, że dużo lepiej być pewnym siebie i pozbawionym nieuzasadnionych kompleksów. Przebojowość w dzisiejszych czasach to zdaniem wielu ogromna zaleta. To właśnie takie osoby, śmiałe i bezpośrednie w kontaktach w innymi, osiągają sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Choć mnóstwo ludzi często bezskutecznie zastanawia się jak pokonać swoją nieśmiałość, wbrew pozorom nie jest to misja niewykonalna.

Pomoc specjalisty = Wizyta w gabinecie psychoterapii

Jeżeli nieśmiałość uniemożliwia codzienne, normalne funkcjonowanie warto zgłosić się z tym problemem do specjalisty i wybrać się do gabinetu psychoterapeutycznego. Nie ulega wątpliwości, że im wcześniej, tym lepiej, ponieważ wraz z upływem czasu problem się pogłębia i jest go coraz trudniej wyleczyć.

Doświadczony i wykwalifikowany psycholog to ogromna pomoc w precyzyjnej diagnozie chorobliwej nieśmiałości, a profesjonalnie przeprowadzona psychoterapia to połowa drogi do sukcesu i pełnego wyleczenia. – Grzegorz Kurowski – Gabinet Psychoterapii Wrocław

Precyzyjna diagnoza psychoterapeuty

Niezwykle rzadko zdarza się, że czujemy nieśmiałość w każdej codziennej sytuacji. Pewność siebie zaczynamy tracić dopiero wówczas, kiedy czujemy pewnego rodzaju zagrożenie lub znajdujemy się w dotychczas nieznanej sytuacji. Warto zaobserwować, w jakich sytuacjach czujemy się w ten sposób i spróbować się z nimi zmierzyć metodą małych kroczków tak jak podpowiada psychoterapeuta.

Plan terapii skazany na sukces

Warto starać się pokonywać własną nieśmiałość krok za krokiem. Można tego dokonać stopniowo poszerzając swój krąg znajomych. Nie można od razu zakładać, że w jeden wieczór uda się nam zostać prawdziwą duszą towarzystwa. Najlepszy w takim przypadku jest plan długodystansowy, który w rozsądnym czasie pozwala nabrać pewności siebie i oswoić się z nowymi sytuacjami. Z pewnością należy być w swoich działaniach konsekwentnym, a w za dobrze wykonane zadania wynagradzać się malutkimi prezentami takimi jak wyjście do kina czy zakup dobrej książki.

Zabawa w aktora

Droga do pokonania nieśmiałości jest długa i żmudna, ale z pewnością przynosi efekty jeśli nad sobą pracujemy i szczerze pragniemy dokonać zmiany w naszym życiu. Aby tego dokonać można się zabawić w aktora i wyobrazić siebie jako osobę przebojową i bardzo pewną sienie, a później tak się zachowywać. Im dłużej trwa taka gra, tym bardziej wchodzimy w dana rolę i utożsamiamy się z graną postacią. Zmiana sposobu zachowania wpływa również bez wątpienia na zmianę sposobu myślenia, w tym również na własny temat.

Myśl dobrze o sobie

Osoby nieśmiałe bardzo często mają zaniżone poczucie własnej wartości i atrakcyjności. Warto więc spojrzeć na siebie i swoje problemy z nieco innej perspektywy, np. z pozycji osoby nieco starszej i bardziej doświadczonej w życiu. Trzeba się sobą zaopiekować i prowadzić wewnętrzny dialog, który sprawi, że poczujemy się bardziej pewni siebie i przekonamy się, że jesteśmy osobami wartościowymi sumiennymi. Jest to najlepsza droga do pokonania swojego nieśmiałego “ja”.

Leave a comment

Your email address will not be published.