Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa zdrowego trybu życia. Niestety w natłoku obowiązków można mieć problem z jej odpowiednim przygotowaniem. Chociaż zasady zdrowego żywienia nie są  skomplikowane, ułożenie odpowiedniej diety wymaga wiedzy i doświadczenia. Czy warto iść do dietetyka? Jak wygląda pierwsza wizyta? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej.

Kiedy warto udać się do dietetyka?

Konieczność stosowania diety eliminacyjnej, zaburzenia odżywiania czy choroby przewlekłe to powody konieczności konsultacji ze specjalistą. Również osoby, które odczuwają skutki niedoborów powinny pomyśleć o wizycie u dietetyka. Objawy takie jak:

  • senność,
  • zmęczenie,
  • drażliwość
  • czy zły stan włosów, skóry i paznokci

Mogą świadczyć o niedoborach ważnych składników i witamin. Należy jednak pamiętać, że do dietetyka warto wybrać się zawsze, gdy pragnie się stosować zdrową dietę

Nie tylko chęć zgubienia zbędnych kilogramów jest powodem do wizyty u specjalisty. Osoby uprawiające sport, chcące zdrowo przytyć lub utrzymać wagę czy osoby budujące masę mięśniową także powinny udać się na wizytę do dietetyka. Okazuje się więc, że każdy kto pragnie zadbać o zdrowe żywienie powinien zaufać specjaliście.

Obawy związane z wizytą u specjalisty

Dietetyk jest specjalistą, który przede wszystkim pragnie pomóc swoim pacjentom. Niestety wciąż wiele osób ma obawy, które blokują je przed umówieniem się na wizytę. Najczęściej chodzi o strach przed krytyką. Warto pamiętać, że zadaniem dietetyka jest ułożenie odpowiedniej diety i wspieranie zdrowych nawyków. Specjalista nie ocenia swojego pacjenta, a stara się mu pomóc najlepiej jak potrafi. Kolejną obawą jest to, że dieta nie będzie smaczna, a do tego zdrowe odżywianie jest drogie. Warto pamiętać, że zdrowa dieta nie musi być katorgą.

Doświadczony specjalista wie, jak ułożyć codzienne żywienie aby jego pacjent był zadowolony. Kluczem do sukcesu jest szczera rozmowa podczas konsultacji, dzięki której specjalista może zadbać o preferencje swojego pacjenta. Warto także wiedzieć, że zdrowa dieta nie musi być droga, a produkty proponowane przed specjalistę nie są trudnodostępne. 

Pierwsza wizyta u dietetyka

Pierwsza wizyta u dietetyka ma na celu zebranie jak największej ilości ważnych informacji. Istotne jest poznanie celu wizyty, ważne są oczekiwania pacjenta. Dzięki tym informacjom specjalista może dowiedzieć się, o czym powinien pamiętać ustalając plan żywieniowy. Pierwsza wizyta wiąże się także z wywiadem medycznym, dzięki któremu dietetyk kliniczny może dowiedzieć się więcej o stanie zdrowia swojego pacjenta -> Zapisz się na pierwszą wizytę do dietetyka klinicznego na https://graczkowska.pl/ Podczas wywiadu medycznego dietetyk kliniczny zada pytania dotyczące samopoczucia, chorób czy leków przyjmowanych na co dzień. Na pierwszej wizycie na pewno zostanie poruszony także temat związany z aktywnością. Kolejnym etapem pierwszej wizyty jest wywiad dietetyczny dotyczący nawyków żywieniowych pacjenta. Gdy dietetyk pozna już wszystkie wspomniane informacje, przychodzi czas na badanie składu ciała.

Do pierwszej wizyty u specjalisty warto się odpowiednio przygotować. Wiesz już, jakie pytania mogą paść na takiej wizycie, należy więc przygotować na nie odpowiedzi jeszcze przed wizytą. Pomocne okaże się także przyniesienie wyników badań. Mowa tutaj o:

  • morfologii,
  • próbach wątrobowych,
  • glukozie na czczo,
  • badaniu tarczycy,
  • lipidogramie.

Jeśli zaistnieje konieczność wykonania innych niezbędnych badań, dietetyk poinformuje o tym pacjenta podczas konsultacji. 

Pierwsza wizyta u dietetyka na pewno rozwieje ewentualne obawy. Warto pamiętać, że jest to specjalista, który posiada odpowiednią wiedzę pozwalającą na ułożenie jadłospisu, którego zastosowanie umożliwi osiągnięcie założonych celów. 

Leave a comment

Your email address will not be published.