Dostosowanie samochodu dla niepełnosprawnych

Co zrobić kiedy mamy niechęć do pracowania u kogoś na etacie? Możemy założyć własny biznes. Od dzisiaj zaczniemy cykl pt. “Pomysł na własny biznes”, będziemy pisać o pomysłach na swoją własną firmę. Dzisiaj ciekawy pomysł: firma oferująca dostosowanie samochodu dla niepełnosprawnych. Jest to pewna jeszcze nie zapełniona na naszym rynku nisza. Adaptacja samochodu dla niepełnosprawnych to usługa ciągle niszowa na polskim rynku. Niewiele jest takich firm w Polsce, a chętnych na auta dla niepełnosprawnych na pewno nie brakuje i brakować nie będzie, bo niestety takich osób w naszym kraju ciągle przybywa.

Jakie elementy w samochodzie można przerabiać?

Samochód przyszłości dla osób niepełnosprawnych

Być może w odległej przyszłości powstanie taki samochód, który nie będzie wymagał przeróbek i będzie produkowany taśmowo dla osób z pewnym stopniem niepełnosprawności. Póki co jednak, dostosowanie samochodu dla osoby niepełnosprawnej związane jest z wykonaniem przeróbek poszczególnych elementów w aucie. Jakie elementy możne przerobić w samochodzie, aby osoba niepełnosprawna mogła swobodniej z niego korzystać? Przede wszystkim dostosowanie samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych polega na wprowadzeniu przeróbek związanych z zastąpienie gazu, hamulca i sprzęgła elementami ręcznymi. Wówczas wszystkie manetki będą zainstalowane w taki sposób (najczęściej przy kierownicy), żeby osoba kierująca pojazdem miała swobodny i szybki dostęp do ręcznego gazu, hamulca i sprzęgła. Jest to przeróbka, którą wykonuje się dla osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych. Jest to podstawowa przeróbka często wykonywana jeśli chodzi o przystosowanie aut dla niepełnosprawnych. Wykonuje się takie modyfikacje również w samochodach z automatyczną skrzynią biegów.

Samochód dla niepełnosprawnych powinien również posiadać także dostosowane kierunkowskazy i manetki odpowiadające za ich włączanie dlatego też bardzo często przerabianym elementem auta są kierunkowskazy, wszystko po to by można było łatwo je przestawiać zarówno w prawą jak i w lewą stronę.

Należy też pamiętać, że samochód może być przerobiony na potrzeby pasażera, który jest osobą niepełnosprawną. W tym przypadku najczęściej montowany jest fotel obrotowy lub fotel, który ułatwia wstawanie takiej osobie. Często też dostosowanie polega na instalacji fotela z regulacją wysokości. Da się też zainstalować specjalistyczne pasy stabilizujące.

Co trzeba umieć by przerabiać samochody dla niepełnosprawnych?

Na pewno wymagane są znajomości związane z mechaniką aut, ale najważniejsze jest to by mieć świadomość iż w tej profesji najbardziej liczy się zadowolenie klienta, jego satysfakcja. Firma oferująca dostosowywanie samochodów do przewozu osób niepełnosprawnych powinna przede wszystkim nawiązać głębszą więź ze środowiskami osób niepełnosprawnych, poznać ich potrzeby. Pozwoli to wtedy na odpowiednie adaptacje pojazdów do potrzeb takich osób. W innym wypadku taki klient jest skazany na samochód do przewozu osób niepełnosprawnych, który będzie prowadzony przez inną osobę, a każdy człowiek chciałby jednak być samodzielny i odpowiedzialny sam za siebie.

Bardzo często osoby poszkodowane w jakichś wypadkach chcą poruszać się motocyklami, takie przeróbki też przecież możemy oferować. Również jest wiele firm, które chcą przewozić busami osoby z jakimś tam stopniem niepełnosprawności, ale nie mają odpowiednio przystosowanego busa, wówczas takie zlecenie przeróbki busa możemy także przyjąć i zrealizować np. budowę specjalnej rampy, która pomoże w wejściu do busa osobie niepełnosprawnej.

Zakładając swój własny biznes polegający na adaptacji pojazdów do potrzeb niepełnosprawnych potrzebny jest jakiś wkład na start. Można ubiegać się o środki z unii, ale także można nawiązać kontakt z PFRONEM i tam szukać pomocy. Przy odpowiednim dofinansowaniu można nawet zakupić na start już przystosowane samochody i zacząć je wynajmować, w ten sposób czerpiąc pierwsze zyski. Pomysł idealny dla osób, które posiadają jakieś tam doświadczenie w branży motoryzacyjnej.

Czy każdy samochód da się dostosować do osoby niepełnosprawnej?

Zdecydowanie większość tak, jednak żeby mieć 100% pewność należy wybrać się do firmy na konsultację i tam specjaliści dokonają przeglądu samochodu, stwierdzając w ilu procentach przeróbki są możliwe a czego zrobić się nie da. Wszystkie nowsze modele samochodów bez problemów mogą być zamienione na auta dla niepełnosprawnych. Inną kwestią jest też stopień niepełnosprawności, jeśli będzie on duży wówczas taki klient może postawić wysokie wymagania firmie wykonującej przeróbki, czy ona temu sprosta czy też nie to już zależy tylko i wyłącznie od pomysłowości i doświadczenia.