Jak napisać CV i list motywacyjny

Jeśli już znajdziemy ciekawą ofertę pracy, trzeba przygotować odpowiedni list motywacyjny oraz napisać swój życiorys.

Jak napisać CV i List motywacyjny ?

Przykłady dobrze napisanych CV możemy poszukać w internecie. Takie gotowe CV nie zawsze są jednak całkiem poprawnie napisane, dlatego powinniśmy zaznajomić się najpierw z poniższym mini kursem pisania listu motywacyjnego oraz CV. Po zaznajomieniu się z kursem powinniśmy zasiąść przed komputerem i nasze CV będzie gotowe i zachęcające pracodawcę do zaznajomienia się z naszą osobą na rozmowie kwalifikacyjnej.

Oczywiście szukając pracy musimy sobie zdawać sprawę, że na dane stanowisko jest przeważnie bardzo dużo kandydatów, dlatego powinniśmy się w jakiś szczególny sposób wyróżnić z grupy tych ludzi i zaimponować czymś naszemu przyszłemu pracodawcy.

Przede wszystkim nasze CV powinno być poprawnie napisane, z ujęciem najważniejszych osiągnięć naukowych i zawodowych. Wszystkie osiągnięcia powinny być wypisane chronologicznie ( od aktualnych po najstarsze). Nie możemy puszczać wodzy fantazji lecz zamieszczać tylko i wyłącznie prawdziwe informacje na temat naszego dotychczasowego doświadczenia. Jeżeli tylko podpadniemy pracodawcy możemy na zawsze przekreślić nasze szanse na zatrudnienie w tej firmie. Jeśli przykładowo nie umiemy dobrze mówić po angielsku nie umieszczajmy pod żadnym pozorem w naszym CV informacji o biegłej znajomości języka angielskiego. W CV ważne są też nasze zainteresowania – szczególnie jeśli pewne z nich są mile widziane przez pracodawcę. Zwróćmy więc szczególną uwagę na ten punkt, czytając oferty pracy interesujmy się tym jakie atuty i atrybuty dodatkowe cenione są wśród kandydatów na dane stanowisko pracy.

Oczywiście niezmiernie ważną informacją w dobrze napisanym CV są dane personalne oraz numer telefonu. Wiele firm telefonicznie informuje kandydatów o chęci spotkania się z nimi na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie pozwól zatem by praca przeleciała Tobie koło nosa tylko dlatego iż nie umieściłaś w niej numeru telefonu kontaktowego.

Do CV powinien zostać dołączony list motywacyjny. List motywacyjny również jest czytany przez pracodawcę i przywiązywana jest do niego duża uwaga przy wyłanianiu potencjalnych kandydatów na dane stanowisko pracy. Czasem to właśnie od listu motywacyjnego zależy, czy zostaniesz przyjęta na rozmowę kwalifikacyjną czy też nie. Zasada pisania listu motywacyjnego jest prosta – przede wszystkim należy unikać tego co zawarte jest już w CV. Niewątpliwie nie zachęcisz pracodawcy do swojej osoby, jeśli będzie on musiał dwa razy czytać to samo na Twój temat. Pisząc list motywacyjny trzeba w nim wskazać dlaczego uważamy iż powinniśmy zostać przyjęci na dane stanowisko pracy – co wniesiemy do firmy, dlaczego warto nam zaufać oraz w jaki sposób chcemy wykorzystać w pracy naszą wiedzę i dotychczasowe doświadczenie.

To tyle z podstawowych zasad pisania CV i listu motywacyjnego – dokumenty te są Twoją wizytówką dlatego przygotuj je na komputerze i wydrukuj na białym papierze formatu A4.

Dobry list motywacyjny i CV to pierwszy, ale jakże ważny krok do zdybycia wymażonej pracy – Pamiętaj o tym !

Tutaj znajdziesz przykładowe wzory CV – Wzory CV i listu motywacyjnego

Leave a comment

Your email address will not be published.