Jak napisać list motywacyjny

List motywacyjny jest kolejnym ważnym pismem potrzebnym do zgłoszenia kandydatury na wybrane stanowisko. Powinien zawierać krótką i rzeczową informację o tych cechach, które świadczą o przydatności kandydata. Kandydat musi zawrzeć w nim cel listu, przedstawić swoją osobę, zaprezentować argumenty przemawiające za wybraniem właśnie jego oferty. List motywacyjny powinien skupiać się na najważniejszych atutach kandydata. Należy wymieniać te szczegóły z dotychczasowej kariery zawodowej, zainteresowania i umiejętności, które mają bezpośredni związek z interesującym go stanowiskiem. Pracownik pełen zapału i dobrze poinformowany o firmie zainteresuje każdego pracodawcę, więc te cechy powinny koniecznie znaleźć się w liście motywacyjnym.

Zdarza się, że w odpowiedzi na jedną ofertę pracy napływają setki życiorysów. Biorąc do ręki życiorys pracodawca najpierw przegląda go pobieżnie, aby zadecydować, czy warto poświęcić czas na dokładniejsze czytanie. Jasno i atrakcyjnie podane informacje zachęcą do czytania, zatem bardzo istotna jest ogół na estetyka listu. Niestety nie istnieje jeden oficjalny wzór, według którego należy pisać wszystkie życiorysy, ale pomimo to najważniejsza jest zasada, aby każda jego część wyraźnie odróżniała się od pozostałych. Dzięki temu pracodawca bez trudu znajdzie interesujące go informacje nie tracąc niepotrzebnie czasu.

Aspekty techniczne pisania CV

Są pracodawcy, którzy preferują życiorysy napisane na jednej stronie, ale większość chętnie przeczyta dwie strony w celu uzyskania dokładniejszego obrazu kandydata. Najważniejsze informacje powinny znaleźć się na pierwszej stronie – dane personalne kandydata, informacje o wykształceniu i karierze zawodowej. Drugą stronę życiorysu można poświęcić na zainteresowania i umiejętności, a także ewentualne referencje.

Podczas formatowania tekstu na komputerze warto posłużyć się edytorem tekstu, na przykład Microsoft Word, aby CV miało profesjonalny wygląd. Każdy edytor tekstów posiada własne szczególne cechy, ale warto pamiętać o kilku ogólnych zasadach. Marginesy należy ustawiać w taki sposób, aby strona wyglądała na w pełni wykorzystaną, ale nie przeładowaną. Można stosować akapity w celu ułatwienia czytania, albo wyróżnienia pewnych szczegółów z całego tekstu.

Większość edytorów tekstów oferuje szeroki wybór czcionek, ich wielkości i rodzajów. Można pisać w nawiasach, lub pogrubić niektóre zdania. Dokument powinien być napisany jednym rodzajem czcionki i maksymalnie czterema wielkościami pogrubianie czy podkreślanie tekstu należy stosować oszczędnie, aby podkreślić nagłówki i najważniejsze informacje. Nadużywanie tych środków osłabia ich wymowę.

Po ukończeniu formatowania dokumentu należy go wydrukować na białym, dobrej jakości papierze formatu A-4 (279x21O mm). Dopuszczalne jest dostarczenie pracodawcy kopii życiorysu, natomiast list motywacyjny powinien zawsze być wersją oryginalną, najlepiej gdy napiszemy go odręcznie. Jeśli pracodawca sobie tego życzy, do CV należy dołączyć zdjęcie paszportowe.

Istnieją specjalne firmy, które specjalizują się w odpłatnym pisaniu życiorysów na zamówienie. Firmy te zwykle tworzą jednak dokumenty zgodnie z pewnym z góry ustalonym schematem, które w niektórych przypadkach nie najlepiej spełniają swoje zadanie. W rezultacie życiorys często sprawia wrażenie sztucznego i nie prezentuje kandydata w najlepszym świetle.

Leave a comment

Your email address will not be published.