Jakie właściwości mają folie pehd i geomembrany?

Rozwój technologii w kwestii produkcji materiałów z tworzyw sztucznych sprawił, że obecnie ciężko jest sobie wyobrazić świat bez wysokiej jakości produktów, które pełnią funkcje wykończeniowe, ochronne i izolacyjne. Duża liczba takich produktów na rynku sprawia jednak, że ciężko jest znaleźć najlepsze rozwiązanie. Wśród takich produktów warto jest zwrócić szczególną uwagę na geomembrany i folie pehd posiadające niezwykłe właściwości. Godne uwagi są przede wszystkim te, które zostały wyprodukowane z polietylenu o wysokiej gęstości (PE-HD).

Geomembrany to specjalne folie pehd charakteryzujące się niską przepuszczalnością cieczy oraz gazów i bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia nawet w najtrudniejszych warunkach ich użytkowania. Są one produkowane najczęściej z wysokiej jakości tworzyw termoplastycznych posiadających jednorodną strukturę lub też ze specjalnych mieszanek materiałów mineralnych i syntetycznych. Ich trwałość szacuje się nawet na 50 lat.

staw wodny zbudowany z geomembrany pehd
staw wodny zbudowany z geomembrany pehd

Jakie podstawowe właściwości posiadają?

Charakterystyczna właściwość tych syntetyków to to, że charakteryzują się nie tylko dużą wytrzymałością na nacisk, ale także wytrzymałością na temperaturę. Są one w stanie przetrwać zarówno wysoki mróz (sięgający nawet do -40 stopni Celsjusza), jak i ponadnormatywne ciepło (+70 lub +80 stopni Celsjusza) oraz promieniowanie UV ze strony słońca. Dodając do tego fakt iż folia pehd nie jest toksyczna w stosunku do środowiska naturalnego, stanowią one rozwiązanie bezpieczne dla fauny i flory.

Główne zastosowania

Znajdują one zastosowanie przede wszystkim przy budowie oczek wodnych i stawów ozdabiających ogrody, parki, stawy czy różnego rodzaju kompleksy rekreacyjne. Właściwości tych syntetyków sprawiły także, że doskonale odnajdują się one przy tworzeniu kanałów nawadniających, a także różnego rodzaju zbiorników do przechowywania wody (jak chociażby zbiorniki na deszczówkę, zbiorniki retencyjne, zbiorniki przeciwpożarowe). Doskonale sprawdzają się jednak nie tylko w środowisku wodnym. Można je również spotkać na składowiskach odpadów i w punktach recyklingu pojazdów, gdzie pełnią one funkcję ochrony gleby przed zanieczyszczeniami. Oprócz tego znane jest także zastosowanie ich przy izolacji dachów budynków.

Na które warto jest się zdecydować?

Istnieje wiele odmian geomembran. To, na które zdecydujemy się w konkretnym przypadku będzie zależało od tego, w jakich warunkach będą one użytkowane. Jeśli chodzi o geomembranę płaską EDPM (czyli wykonaną z gumy syntetycznej), doskonale sprawdza się ona przy uszczelnianiu zbiorników wodnych w gruntach przepuszczalnych, z kolei takie składające się z folii pehd znajdą zastosowanie przy ochronie gruntów na wysypiskach odpadów, a PCV przy izolacji płaskich dachów. Z geomembranami jest taki problem, że wybór odpowiedniego rodzaju jest bardzo ważny, ponieważ zapewnia osiągnięcie odpowiednich efektów na wiele lat. Bazując na dotychczasowych efektach stosowania obu syntetyków wśród projektantów i budowlańców, można z całą pewnością stwierdzić, że sprawdzają się one bardzo dobrze, jeśli chodzi o funkcje, które mają pełnić i są warte swojej ceny.

Leave a comment

Your email address will not be published.