Praca w branży IT

Szukam pracy w branży IT – takie właśnie najczęściej pytania można znaleźć na największych portalach, gdzie pracodawcy szukają pracowników a pracownicy pracodawców. W okresie kryzysu gospodarczego jednym z najprężniej rozwijających się sektorów jest sektor IT. Na jego rozwój nie wpłynął kryzys i nadal jest sporo ofert pracy dla informatyków jak również sporo ludzi szukających zatrudnienia w tej branży. Dlaczego tak się dzieje, że mimo iż branża się rozwija, to nadal sporo ludzi poszukuje pracy?

Podstawowym problemem jest to iż ludzie po studiach uważają, że są wystarczająco wykształceni aby robić karierę, a jest to niestety błąd. Każdy absolwent po ukończeniu kierunku informatycznego powinien ciągle rozwijać swoje umiejętności oraz wiedzę. W ostatnio opublikowanym zestawieniu 10 najpopularniejszych ofert pracy w branży IT można zobaczyć w jakim kierunku warto się rozwijać.

to10-oferty

Przede wszystkim do zadań świeżo upieczonego informatyka powinno należeć pogłębianie wiedzy z zakresu programowania. Jeżeli ktoś chce być programistą Java czy też lubi i chce programować w PHP musi brać pod uwagę to iż wiedza nabyta w czasie studiów nie wystarczy mu do podjęcia pracy. Na rozmowach kwalifikacyjnych, dowiedzieć się możemy jak słabi jesteśmy, mimo iż mamy głębokie przekonanie o wysokim poziomie naszej wiedzy programistycznej. Jak widać na zestawieniu, nie wszyscy specjaliści IT są zawsze chętnie poszukiwani. Jak mówi Adam Wielebski, właściciel portalu www.jobs4it.pl:

“Pomimo powszechnego mniemania, że specjaliści IT są zawsze i wszędzie poszukiwani, nie dotyczy to wszystkich specjalizacji IT. Aby znaleźć się w tej grupie, należy być programistą, najlepiej ze znajomością jednego z najpopularniejszych języków programowania. Jeśli pracownik spełnia dodatkowo jeszcze kilka innych wymagań stawianych przez pracodawcę, nawet w czasach kryzysu nie powinien obawiać się o pracę”

Na portalu www.pracuj.pl zostało opublikowanych w roku 2008 ponad 11 tysięcy ofert pracy dla specjalistów z branży IT, jednak ponad 13 procent z nich było skierowanych właśnie do programistów.

Do regionów, w których był i jest największy popyt na specjalistów IT należą województwa:

 • mazowieckie
 • dolnośląskie
 • pomorskie

Pełne zestawienie:

top10-regiony

Według pracodawców najbardziej porządanymi cechami dobrego pracownika IT jest:

 • wykształcenie wyższe informatyczne
 • znajomość języka programowania
 • znajomość baz danych
 • oraz znajomość specyfikacji aplikacji internetowych

Jeżeli uważasz, że spełniasz powyższe wymagania nic nie stoi na przeszkodzie abyś spróbował sił chociażby jako programista. Oferty pracy w branży IT możesz znaleźć także na naszym serwisie.

Za tym iż warto szukać pracy na stanowisku IT przemawia fakt iż wynagrodzenia w IT będą rosły. Mimo małego doświadczenia (poniżej 2 lat) można osiągać zarobki miesięczne na poziomie 5 tys. zł. Zarobki na wyższych stanowiskach, przy kilku – kilkunastoletnim doświadczeniu sięgają nawet 15-25 tys zł. miesięcznie. Co więcej jak mów Justyna Sroczyńska:

“Pomimo relatywnie wysokiego wynagrodzenia w branży IT w porównaniu do innych sektorów polskiej gospodarki, wciąż przewidujemy wzrost wynagrodzeń w tym sektorze o około 4-8%”

Jednak aby osiągnąć sukces trzeba kształcić się nie tylko swoją więdzę techniczną, ale również rozwijać umiejętności miękkie, które będą odgrywać coraz większą rolę. Do umiejętności miękkich należą np.

 • łatwość komunikacji
 • znajomość języków obcych
 • zdolność do pracy w zespole
 • efektywne zarządzanie czasem

Posiadając wiedzę techniczną jak i spore umiejętności miękkie możemy liczyć na sukces w tej branży i dobre stanowisko pracy.

Leave a comment

Your email address will not be published.