Wymiar urlopu

Wymiar urlopu oraz ilość innych dni wolnych jest określona w obowiązującym każdego pracodawcę i pracownika Kodeksie Pracy. Długość urlopu wypoczynkowego zależy m.in. od stażu pracy, wykształcenia i charakteru wykonywanego zawodu. Większość po przepracowaniu 10 lat (w tym lata nauki) ma prawo do wolnych 26 dni roboczych w ciągu roku.

Istnieją ludzie, dla których prawo do urlopu jest równie ważne jak pensja i stanowi ważny element negocjacji prowadzonych przed podjęciem pracy. W wyniku szczegółowych ustaleń między stronami można się zgodzić na niższe wynagrodzenie pod warunkiem, że zostanie ono zrekompensowane dodatkowym okresem urlopu wypoczynkowego. Albo odwrotnie, może korzystniej będzie pracować mniej godzin w ciągu tygodnia, ale za to mieć krótszy urlop.
Liczba przysługujących dni wolnych zależy także od stażu pracy w danym zakładzie.

Zdarza się, że po przepracowaniu określonej liczby lat dla jednego pracodawcy zyskuje się prawo do kolejnego tygodnia wypoczynku. Dodatkowe dni urlopu mogą być rekompensatą za pracę w niepopularnych godzinach, na przy kład podczas weekendów, w nocy, w święta państwowe czy kościelne (jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc).

Każdy musi od czasu do czasu wziąć kilka dni urlopu, jeśli ma pracować wydajnie. Długie tygodnie pracy powodują zmęczenie, monotonię i stagnację. Nie warto doprowadzać się do stanu “wypalenia”, w którym czujemy się jak zużyty trybik w maszynie. Pracoholicy, którzy spędzają nad pracą wszystkie możliwe godziny, często zabierają dokumenty do domu i w nieskończoność przekładają termin wakacji, fundują sobie zbyt dużą dawkę stresu i ryzykują utratę zdrowia. Kto nauczy się odkładać niektóre obowiązki na bok, zapominać na pewien czas o pracy i racjonalnie wykorzystywać prawo do wypoczynku, będzie łatwiej a także z większą ochotą realizował swoje obowiązki.

Dążenie do doskonałości w wykonywaniu czynności zawodowych jest konieczne, ale czas na relaks również jest bardzo ważny i nie wolno go lekceważyć. Odpoczynek jest niezbędnym elementem życia każdej osoby czynnej zawodowo. Wakacje to nie tylko przyjemność; czas ten ma także odświeżający i ożywiający wpływ na organizm i psychikę. Urlop daje szansę ponownego “naładowania baterii”, dzięki czemu powraca się do pracy z nowymi pomysłami i świeżą motywacją.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *